Antalya Tasarım Grubu - Web Sitesi Tasarım    ATG - Genel Bilgi Sayfaları Geri Ileri
CGI hakkında ön bilgi
CGI nedir, ne işe yarar?
Kişisel web server kurulumu
Programların çalışabilmesi için gerekli kodlar
Ekrana yazdırma ve ilk program
Perl diline giriþ
Değişkenler
Splice ve split fonksiyonlarý
Formları kullanma
Çevre değişkenleri
Döngüler
Mantıksal sınama
Matematiksel işlemler
Dosya işlemleri
Alt programlar
Bulma ve değiştirme
Web üzerinden mail gönderme
Perl ile dizin işlemleri
Cookie'ler
Modüller, modül kullanımı ve require
Yazılma sonrası işlemleri
Güvenlik
Upload
Lisans konularý
Programların lisansı ve copyrigth haklarý
Linkler
Perl ile ilgili Türkce ve yabancı linkler
Bu döküman hakkında
Bu döküman hakkında
Antalya Tasarım Grubu - Web Tasarim Hizmetleri - Hosting (Barindirma) Islemleri - Alan Adi Islemlerii
Perl ve Kişisel Web Server Kurulumu:

Giriş yazısında da belirittiğim gibi Perl programları sunucu (host) tarafında çalışan (server side) programlardır. Bu programların çalışabilmesi için bilgisayarda bir takım programların (server, perl) kurulu olması gerekir. Aksi taktirde sadece kaynak kodlarını görebilirsiniz programların işlem sonucu ekrana nasıl bir sayfa verdiğini (output) göremezsiniz. Bu derste bilgisayarımızda *.cgi ve *.pl dosyalarını çalıştırabilmek için Kişisel Web Server ve Active Perl kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Windows için Active Perl

Windows işletim sistemi altında Perl programlarını (*.cgi ve *.pl dosyalarını) çalıştırabilmek için öncelikle Windows için Active Perl'ün son versiyonunu çekip bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu programı ActiveState.com adresinden edinebilirsiniz. Olası kurulum problemine karşı -bulabilirseniz- instmsi.exe dosyasına ihtiyacınız olabilir onu da indirin. Eğer oradan bulamazsanız Microsoft'un web sitesinde "instmsi" şeklinde arama yaparak edinebilirsiniz.

Windows 98 için Xitami server kurulumu :

Xitami pratik, kişisel kullanım için ideal, fazla ayar gerektirmeyen ve Windows altında *.cgi ve *.pl dosyalarını kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çalıştırabilen bir server programıdır. Kurması, kaldırması ve kullanması çok kolaydır. Öncelikle Xitami'nin web sitesinden Xitami server programının son versiyonunu indirmelisiniz. Daha sonra Ziya Mete Demircan tarafından hazırlanmış, Xitami web server programının kurulumu ve konfigurasyonu hakkında dosyayı buradan indirebilirsiniz (NOT) . Bu dosyada anlatılan ayarları dikkatlice yaparsanız bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde *.cgi ve *.pl dosyalarını çalıştırabilir hale gelecektir.

Xitami server programı kurulduktan sonra server'ınızın ana dizini (başka bir dizine kurmadıysanız) C:\Xitami\webpages olacaktır. Url adresi olarak http://127.0.0.1 , http://localhost , http://makinanızın_ismi adreslerinden birini kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın adını Başlat/Denetim Masası/Ağ/Tanımlama yoluyla öğrenebilirsiniz. Dosyada gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra cgi programlarını çalıştıracağınız dizin adresi http://localhost/altisim/cgi-bin olacaktır.

Windows 98 için Personal Web Server Kurulumu :

PWS programını Windows 98 CE kurulum cd'sinde add-ons klasörü içerisinde pws klasöründe bulabilirsiniz. PWS'yi kurduktan sonra sistem kayıtlarında (registry) bi takım ayarlar yapmanız gerekiyor. Yapmanız gereken ayarlar şunlar;

  • Başlat/Çalıştır yoluyla çıkan prompt'a "regedit" yazarak sistem kayıt düzenleyicisini açın,
  • Her ihtimale karşı sistem kayıtlarının yedeğini alın (Kayıt/Kayıt dosyası ver),
  • HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/W3SVC/Parameter/ScriptMap anahtarına yandaki artıları tıklaya tıklaya geçin,
  • Düzen menüsünü tıklayın, açılacak listede Yeni, açılacak alt-listede Dize Değeri maddesini seçin. Sağda, "Varsayılan..." satırının altında "Yeni Değer #1" adlı bir satır oluşacak ve bu kelimeler seçilecektir. Klavyede ".pl" yazın (Nokta işareti, p ve l harfleri). Sonra kKlavyede iki kere Enter’a basın; açılacak Dize Düzenle kutusunda "Değer verisi" hanesine kendi sisteminize uygun olan Perl’ün sabit diskteki yol bilgisini (Path) ile birlikte "%s %s" yazın. Örneğin:

    c:\Perl\bin\perl.exe %s %s

  • Ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.


PWS problemsiz kurulduğunda bilgisayarınızın ana dizini C:\inetpub\wwwroot olacaktır. Url olarak http://127.0.0.1 , http://localhost , http://makina_adı adreslerinden birini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın *.cgi ve *.pl dosyalarını çalıştırıp çalıştırmadığını denemek için aşağıdaki kodları cgi destekleyen dizininize merhaba.cgi ve merhaba.pl olarak kaydedip browser'ınızın adres satırına dosyanın bulunduğu dizinin url sini yazarak deneyin. Eğer ekrana "merhaba dünya" yazısı geliyorsa bilgisayarınız artık *.cgi ve *.pl dosyalarını tanıyor demektir.

#!/usr/bin/perl

# merhaba.cgi - merhaba.pl

print "Content-type:text/html\n\n";

print "Merhaba Dünya!";


Dosyaları cgi ya da pl uzantılı kaydedebilmek için Bilgisayarım simgesine çift tıklayın, üstten Görünüm'ü tıklayın, Klasör seçenekleri'ni tıklayın ve sekmelerden Görünüm'ü seçin. Burada "Bilinen dosya türleri için dosya uzantılarını gizle" seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın ve tamam'ı seçin. Daha sonra kaydettiğiniz dosyayı seçip sağ tıklayın, yeniden adlandır'ı tıklayın ve dosya adına "merhaba.cgi" yazın.


NOT : Bu dosya, Xitami'de birçok alt site(Webpages içerisinde ayrı klasörler şeklinde) kullanılacağı ve bunların da kendi cgi-bin klasörlerine sahibolacağı düşünülerek hazırlanmıştır.
p